Главная Сервисы для юристов ... База решений “Протокол” Постанова ВАСУ від 25.03.2026 року у справі №300/526/25 Постанова ВАСУ від 25.03.2026 року у справі №300/5...
print
Друк
search Пошук

КОММЕНТАРИЙ от ресурса "ПРОТОКОЛ":

Вищий адміністративний суд України

вищий адміністративний суд україни ( ВАСУ )

Історія справи

Постанова ВАСУ від 25.03.2026 року у справі №300/526/25

Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 березня 2026 року

м. Київ

справа № 300/526/25

адміністративне провадження № К/990/42975/25

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:

судді-доповідача Кравчука В.М., суддів Єзерова А.А., Стародуба О.П.,

розглянув у порядку письмового провадження

касаційну скаргу Головного управління Національної поліції України в Івано-Франківській області

на постанову Восьмого апеляційного адміністративного суду від 17 вересня 2025 року (колегія у складі суддів Довгої О.І., Запотічного І.І., Шинкар Т.І.)

у справі № 300/526/25

за позовом ОСОБА_1

до Головного управління Національної поліції України в Івано-Франківській області

про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання до вчинення дій,

І. ЗМІСТ ПОЗОВНИХ ВИМОГ

1. У січні 2025 року ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 , позивач) звернувся до суду з позовом до Головного управління Національної поліції України в Івано-Франківській області (далі - ГУ НП України в Івано-Франківській області, відповідач, скаржник), в якому просив:

- визнати протиправною бездіяльність відповідача, що полягає у відмові у складанні та видачі нової довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії відповідно до вимог ст. ст. 43, 63 від 09.04.1992 № 2262-ХІІ Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон № 2262-ХІІ) та з урахуванням положень Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» (далі - Порядок № 45), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45, постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» (далі - Постанова № 988), наказу Міністерства внутрішніх справ України від 06.04.2016 № 260 «Про затвердження Порядку та умов виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання» (далі - Наказ № 260), з обов`язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премії, які фактично виплачені за прирівняною посадою поліцейського за липень 2023 року, для надання в пенсійні органи щодо проведення з 01.08.2023 перерахунку основного розміру пенсії;

- зобов`язати відповідача скласти та надати нову довідку про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії відповідно до вимог ст. ст. 43, 63 Закону № 2262-ХІІ та з урахуванням положень Порядку № 45 від 13.02.2008, Постанови №988, наказу № 260, з обов`язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премії, які фактично виплачені за прирівняною посадою поліцейського за липень 2023 року, для надання в пенсійні органи для проведення з 01.08.2023 перерахунку основного розміру пенсії.

II. ОБСТАВИНИ СПРАВИ

2. Судами попередніх інстанцій встановлено, що ОСОБА_1 з 2017 року перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", що підтверджується протоколом за пенсійною справою - 0913005690 (НПУ) від 26.11.2024.

3. Розмір грошового забезпечення позивача для обчислення пенсії за посадою поліцейського "начальник сектору реагування патрульної поліції ГУНП в Івано-Франківській області", становить:

- посадовий оклад - 3687,50 грн;

- оклад за військове (спеціальне) звання - 2000,00 грн;

- процентна надбавка за вислугу років (45%) - 2559,38 грн;

- середньомісячна сума додаткових видів грошового забезпечення за 24 місяці, у тому числі премія (65,85%) - 5348,04 грн.

4. За довідкою ГУ НП в Івано-Франківській області інформаційного характеру про розмір грошового забезпечення поліцейського за посадою начальник сектору, що не входить до складу відділу, відділу поліції ГУ НП в Івано-Франківській області за липень 2023 року: посадовий оклад - 2950,00 грн, підвищення посадового окладу за роботу в гірській місцевості (25%) - 737,50 грн, оклад за спеціальним званням - 2000,00 грн, надбавка за стаж служби (45%) - 2559,38 грн, надбавка за специфічні умови проходження служби (60%) - 4948,13 грн, премія - 18533,94 грн, всього грошового забезпечення: 31728,95 грн.

5. На запит позивача від 26.11.2024 відповідач листом від 26.11.2024 повідомив, що до ГУ НП в Івано-Франківській області списки щодо підготовки довідок про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій пенсіонерам з числа поліцейських з ГУ ПФ України в Івано-Франківській області не надходили, отже у відповідача немає правових підстав для видачі та направлення до ГУ ПФУ в Івано-Франківській області довідки станом на липень 2023 року.

6. Вважаючи відмову відповідача протиправною, позивач звернувся до суду.

ІІІ. АРГУМЕНТИ СТОРІН

7. Позивач посилався на те, що звернення до відповідача із заявою про виготовлення нової довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку його пенсії було зумовлено, зокрема, введенням для діючих поліцейських нового виду грошового забезпечення - надбавки за специфічні умови проходження служби в поліції, яка не враховується для обчислення пенсії позивача, що підтверджується довідкою інформаційного характеру відповідача та протоколом за пенсійною справою.

У зв`язку зі змінами у грошовому забезпеченні поліцейських, передбачених Постановою № 988, у осіб, яким призначено пенсію відповідно до Закону №2262-ХІІ, виникло право на перерахунок пенсії з дати введення надбавки за специфічні умови проходження служби в поліції, а саме з 01.08.2023.

8. Відповідач заперечував проти задоволення позовних вимог. Покликався на те, що підвищення грошового забезпечення згідно з Постановою № 988 не відбулось, а тільки здійснено перерозподіл кошторисних призначень у зв`язку із зміною порядку виплат додаткової грошової винагороди військовослужбовцям Сил оборони України та співробітникам системи МВС, а саме застосовано новий підхід до виплати 30000 та 100000 грн, запроваджених Постановою № 168.

Збільшення розміру надбавки за специфічні умови проходження служби в поліції за посадою, з якої звільнився позивач, передбаченої Постановою № 988, не є введенням нового додаткового виду грошового забезпечення для відповідної категорії осіб в розумінні ч. 18 ст. 43 Закону № 2262-ХІІ, а тому не зумовлює виникнення підстав для перерахунку пенсії.

ІV ОЦІНКА СУДІВ ПЕРШОЇ ТА АПЕЛЯЦІЙНОЇ ІНСТАНЦІЙ

9. Івано-Франківський окружний адміністративний суд рішенням від 04.04.2025 у задоволенні позову відмовив.

10. Суд першої інстанції дійшов висновку, що відсутні правові підстави для зобов`язання відповідача скласти та подати до органу пенсійного фонду нову довідку про розмір грошового забезпечення позивача станом на липень 2023 року, оскільки станом на липень 2023 року саме за рішенням Уряду не відбулися зміни розміру грошового забезпечення за відповідною посадою, як обов`язкової передумови для виникнення у відповідача обов`язку щодо видачі довідки для перерахунку пенсії позивача, у зв`язку з чим позовні вимоги є необґрунтованими та задоволенню не підлягають.

11. Восьмий апеляційний адміністративний суд постановою від 17.09.2025 скасував рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 04.04.2025 та ухвалив нову постанову про задоволення позовних вимог.

12. Задовольняючи позовні вимоги, суд апеляційної інстанції виходив з того, що розмір грошового забезпечення поліцейського за прирівняною посадою станом на липень 2023 року, у порівнянні з розмірами посадового окладу, окладу за військовим звання, надбавки за стаж служби станом на дату звільнення позивача, змінився за рахунок введення надбавки за специфічні умови проходження служби та надбавки за роботу в умовах режимних обмежень.

Тому встановлення поліцейському за посадою, з якої звільнився позивач, вищевказаних нових додаткових видів грошового забезпечення для відповідної категорій осіб є підставою для видачі йому довідки про розмір грошового забезпечення.

V. ДОВОДИ КАСАЦІЙНОЇ СКАРГИ

13. ГУ НП України в Івано-Франківській області у касаційній скарзі просить скасувати постанову Восьмого апеляційного адміністративного суду від 17.09.2025 та ухвалити нове рішення про відмову у задоволенні позовних вимог.

14. Підставою касаційного оскарження судового рішення відповідач зазначив неправильне застосування судом апеляційної інстанції норм ч. 17 ст. 43, ч. 4 ст. 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон № 2262-ХІІ), положень постанов Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» (далі - Постанова № 988) і від 06.04.2016 № 260 «Про затвердження Порядку та умов виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та здобувачам вищої освіти закладів вищої освіти із специфічними умовами навчання, що здійснюють підготовку поліцейських» (далі - Порядок № 260), п. 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45, без урахування висновків щодо їх правозастосування у подібних правовідносинах, викладених у постановах Верховного Суду від 26.04.2023 у справі № 420/11589/22, від 04.07.2023 у справі № 500/1532/22, від 15.09.2023 у справі № 640/14205/21, від 22.11.2023 у справі № 380/17793/22, від 29.01.2024 у справі № 580/2190/22.

У контексті з наведеним відповідач зазначає, що апеляційний суд при прийнятті оскаржуваної постанови не урахував, що правове регулювання перерахунку пенсій працівників органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейських є різним, а скасування пунктів Постанови № 103 впливає лише на осіб з ОВС, але не на осіб, які звільнені зі служби в Національній поліції.

15. Ухвалою Верховного Суду від 08.12.2025 відкрито касаційне провадження з підстави, передбаченої п. 1 ч. 4 ст. 328 КАС України.

16. Позивач відзиву на касаційну скаргу не подав. Ухвалу про відкриття касаційного провадження позивачем отримано 25.12.2025, згідно з рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення.

VІ. ВИСНОВКИ ВЕРХОВНОГО СУДУ

17. Верховний Суд перевірив правильність застосування судами попередніх інстанцій норм матеріального права та дотримання приписів процесуального права у межах доводів касаційної скарги та дійшов такого висновку.

18. Згідно з ст. 341 КАС України суд касаційної інстанції переглядає судові рішення в межах доводів та вимог касаційної скарги, які стали підставою для відкриття касаційного провадження, та на підставі встановлених фактичних обставин справи перевіряє правильність застосування судом першої чи апеляційної інстанцій норм матеріального і процесуального права.

19. Підставою для відкриття касаційного провадження слугувало неврахування судом апеляційної інстанції висновків Верховного Суду, викладених у постановах від 26.04.2023 у справі № 420/11589/22, від 04.07.2023 у справі № 500/1532/22, від 15.09.2023 у справі № 640/14205/21, від 22.11.2023 у справі № 380/17793/22, від 29.01.2024 у справі № 580/2190/22.

20. У постанові від 26.04.2023 у справі № 420/11589/22 Верховний Суд зазначив наступне:

« положення пункту 1, 2 постанови № 103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку № 45 у період їх чинності не поширювались на осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та осіб, які перебували на службі в органах Національній поліції, пенсія яким призначена за нормами Закону № 2262-ХІІ, оскільки ними було врегульовано механізм перерахунку пенсій, призначених до 01.03.2018, крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), на які поширювались положення пункту 3 постанови № 103 та затверджена у додатку 3 до Порядку № 45 форма довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), яка є чинною та містить повний перелік видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.

40. Тобто, визнання протиправними та нечинними цих пунктів постанови №103 не має жодних правових наслідків для осіб, які проходили службу в органах Національної поліції, яким призначено пенсію згідно із Законом №2262-ХІІ, оскільки ними не визначалось вимог до компетентних органів здійснити перерахунок пенсій особам, які перебували на службі в органах Національній поліції.

41. Водночас, підвищення грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом № 2262-ХІІ, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України є безумовною підставою для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом №2262-ХІІ.

42. Як було зазначено вище, грошове забезпечення поліцейських унормовано постановою № 988 та Порядком №260. Однак, з часу прийняття цих нормативно-правових актів, визначений ними розмір видів грошового забезпечення поліцейських не змінився.

43. При цьому, з огляду на те, що набрання законної сили (19.11.2019) рішенням у справі № 826/12704/18, яким було визнано протиправним та скасовано пункт 3 постанови № 103, не зумовило виникнення у позивача права на перерахунок пенсії як у особи, яка проходила службу в органах Національної поліції, вказані обставини не можуть слугувати підставою для надання до ГУ ПФУ оновленої довідки про розмір грошового забезпечення, визначеного станом листопад 2019 року, оскільки пенсію позивачу призначено як особі, звільненій зі служби в Національній поліції.»

21. Такий висновок підтримано Верховним Судом, зокрема, у постановах від 04.07.2023 у справі №500/1532/22, від 15.09.2023 у справі №640/14205/21, від 22.11.2023 у справі №380/17793/22, від 29.01.2024 у справі №580/2190/22.

22. Відповідно до ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв`язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

23. Отже, Кабінету Міністрів України надано право встановлювати умови та порядок перерахунку пенсій, а також розміри складових грошового забезпечення для такого перерахунку.

24. Кабінет Міністрів України постановою від 13.02.2008 № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. № 393» затвердив Порядок № 45 (далі - Порядок № 45), який визначає алгоритм дій, який повинні вчинити, зокрема, територіальний орган Пенсійного фонду України та державний орган, з якого осіб, яким призначено пенсію відповідно до Закону № 2262-ХІІ було звільнено зі служби, для реалізації перерахунку раніше призначених пенсій.

25. Аналіз наведених норм права та неодноразово викладені правові висновки Верховного Суду щодо права на перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за Законом №2262-ХІІ свідчить про те, що підставою для проведення перерахунку пенсій особам, які отримують пенсію за нормами Закону № 2262-XII, є зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, або введення для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, проведені на підставі рішення Кабінету Міністрів України, оскільки саме цьому органу законодавчо надано право на встановлення умов та порядку перерахунку пенсій, а також розмірів грошового забезпечення для такого перерахунку. Перерахунок пенсії здійснюється головними управліннями Пенсійного фонду після надходження від уповноваженого органу відповідної довідки та виключно з урахуванням тих складових грошового забезпечення, які вказані у такій довідці.

26. Кабінет Міністрів України 11.11.2015 прийняв Постанову № 988, яка набрала чинності 02.12.2015, якою затверджено схеми окладів за спеціальним званням поліцейських, схеми посадових окладів курсантів вищих навчальних закладів Міністерства внутрішніх справ із специфічними умовами навчання та схеми посадових окладів поліцейських у розмірах згідно з додатками 3-10.

При цьому пунктом 7 Постанови № 988 доручено Міністерству внутрішніх справ України за погодженням з Міністерством соціальної політики та Міністерством фінансів затвердити у двотижневий строк порядок та умови виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам навчальних закладів Міністерства внутрішніх справ із специфічними умовами навчання.

27. Такий порядок було затверджено наказом Міністерства внутрішніх справ України від 06.04.2016 № 260 «Про затвердження Порядку та умов виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та здобувачам вищої освіти закладів вищої освіти із специфічними умовами навчання, що здійснюють підготовку поліцейських» відповідно до ст. 94 Закону № 580-VІІІ, Постанови № 988, з метою впорядкування структури та умов грошового забезпечення поліцейських та курсантів вищих навчальних закладів Міністерства внутрішніх справ України із специфічними умовами навчання, які здійснюють підготовку поліцейських, який набрав чинності 27.05.2016 (далі - Порядок № 260).

28. Пунктом 3 розділу І Порядку № 260 передбачено, що грошове забезпечення поліцейських визначається залежно від посади, спеціального звання, стажу служби в поліції, інтенсивності та умов служби, кваліфікації, наукового ступеня або вченого звання. До складу грошового забезпечення входять: 1) посадовий оклад; 2) оклад за спеціальним званням; 3) щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер); 4) премії; 5) одноразові додаткові види грошового забезпечення.

29. Зокрема, розділом II Порядку № 260 установлено такі додаткові види грошового забезпечення: надбавка за специфічні умови проходження служби в поліції (пункт 4); надбавка за безперервний стаж на шифрувальній роботі (пункт 5); надбавка за виконання функцій державного експерта з питань таємниць (пункт 6); надбавка за службу в умовах режимних обмежень (пункт 7); надбавка за почесне звання заслужений (пункт 8); доплата за науковий ступінь з відповідної спеціальності (пункт 9); доплата за учене звання (пункт 10); доплата за службу в нічний час (пункт 11).

30. Отже, грошове забезпечення поліцейських унормовано постановою № 988 та Порядком № 260. Відтак підставою для проведення перерахунку пенсій особам, які звільнені зі служби в поліції є підвищення грошового забезпечення поліцейських, передбаченого Постановою № 988.

31. Порядком № 260, прийнятим у 2016 році, передбачено, зокрема, надбавку за специфічні умови проходження служби в поліції. Отже, сама по собі наявність такої надбавки у структурі грошового забезпечення поліцейських не свідчить про запровадження у липні 2023 року нового виду грошового забезпечення.

32. Звернення позивача із заявою про виготовлення нової довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку його пенсії було зумовлено посиланням на довідку інформаційного характеру про середній розмір грошового забезпечення у якій зазначено, на думку позивача, новий вид грошового забезпечення - надбавку за специфічні умови проходження служби в поліції.

33. Проте сама по собі фактична виплата цієї надбавки або визначення її розміру у певному періоді не свідчить про нормативну зміну грошового забезпечення у розумінні ст. 63 Закону № 2262-ХІІ.

34. Крім того, довідка інформаційного характеру, на яку посилається позивач, не є документом, який підтверджує настання визначених законом умов для перерахунку пенсії, а лише містить відомості про фактичні виплати за відповідною посадою.

35. З урахуванням викладеного та правових висновків Верховного Суду, колегія суддів дійшла висновку, що станом на липень 2023 року не відбулося нормативне підвищення грошового забезпечення поліцейських за прирівняною посадою позивача у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, а тому у відповідача не було правових підстав для підготовки та надання довідки про розмір грошового забезпечення позивача станом на липень 2023 року для перерахунку пенсії.

36. Постановою суду апеляційної інстанції скасоване рішення суду першої інстанції, яке відповідає закону, тому постанову Восьмого апеляційного адміністративного суду від 17.09.2025 необхідно скасувати, а рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 04.04.2025 залишити в силі.

37. Відповідно до статті 352 КАС України суд касаційної інстанції скасовує постанову суду апеляційної інстанції повністю або частково і залишає в силі судове рішення суду першої інстанції у відповідній частині, якщо встановить, що судом апеляційної інстанції скасовано судове рішення, яке відповідає закону.

Керуючись статтями 345 349 352 356 359 КАС України, Верховний Суд-

УХВАЛИВ:

Касаційну скаргу Головного управління Національної поліції України в Івано-Франківській області задовольнити.

Постанову Восьмого апеляційного адміністративного суду від 17 вересня 2025 року скасувати.

Рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 04 квітня 2025 року у справі № 300/526/25 залишити в силі.

Постанова суду касаційної інстанції є остаточною та її не може бути оскаржено.

Суддя В.М. Кравчук

Суддя А.А. Єзеров

Суддя О.П. Стародуб

logo